W życiu każdego człowieka nadchodzi ten moment kiedy pragnie założyć rodzinę. Niektóre osoby mają poukładane w głowie, na którym etapie ich życia ma pojawić się potomstwo, a innym to przychodzi w sposób spontaniczny, a raczej taki, w którym czują, ze są na nie gotowi. Czy jest jednak jakiś konkretny i najlepszy czas, aby zdecydować się na dziecko? Mogłabym powiedzieć w jednym zdaniu, że jest to kwestia indywidualna i wpis mógłby się tutaj zakończyć, ale chciałabym podzielić się z Wami moją historią z tym związaną, a także aspektami, które warto wziąć pod uwagę.


MOJA HISTORIA


Kiedy byłam w liceum miałam dokładnie poukładane w głowie jak chcę, aby wyglądało moje życie. Na początku chciałam skończyć szkołę, później znaleźć dobrą pracę, "dorobić się" pieniędzy, a na samym końcu myślałam o założeniu rodziny. Wtedy myślałam, że dopóki nie będę zarabiać dużych pieniędzy nie będę mogła mieć dziecka, ponieważ nie będę w stanie zapewnić mu dobrego życia. Wydarzyło się w moim życiu tak wiele rzeczy, że to co sobie zaplanowałam będąc nastolatką nie spełniło się w ani jednym stopniu. Dziś patrząc na to z perspektywy osoby dorosłej, która pragnie w życiu kompletnie czegoś innego, wiem że nie byłabym szczęśliwa idąc tropem, który kiedyś sobie zaplanowałam. Nie dlatego, że być może dla wielu osób jest to idealny plan na życie, ale dlatego, że wydaje mi się, że bardzo wiele osób myśli w ten sam sposób co ja wtedy i życie każdej osoby wygląda tak samo. Wiecie, czasem po prostu siadam i myślę sobie, że chcę czegoś więcej od życia, bo mam je tylko jedno i dlaczego mam je przeżywać pewnym schematem, a nie po swojemu? Dziś stawiam rodzinę na pierwszym miejscu i to właśnie ją chcę tworzyć.

Podejrzewam, że większość z Was poradziłaby mi, abym właśnie szła tym schematem, który zaplanowałam w nastoletnim wieku, ponieważ jest bardziej odpowiedni i to on raczej przypomina zdrowe myślenie osoby dorosłej. Jedni z Was będą żyć takim schematem, a inni będą myśleć tak jak ja teraz, po prostu - czuję, że chcę mieć dziecko, więc się o nie staram i ja bardzo szanuję obydwie decyzje.


KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA DZIECKO?


Biorąc pod uwagę aspekt biologiczny najlepszy czas na zajście w ciążę jest między 20 a 30 rokiem życia, jednak zdecydowanie się na założenie rodziny jest kwestią indywidualną. Moim zdaniem najlepszy czas jest wtedy, kiedy czujemy, że pragniemy dziecka i nie jest to jednostronna decyzja, ponieważ partnerzy powinni chcieć tego w równym stopniu. Warto wziąć pod uwagę również to, że gdy pojawia się maluch trzeba jego potrzeby stawiać na pierwszym miejscu i podporządkować mu całe swoje życie, więc na to również musimy być gotowi.


WYPOWIEDZI INNYCH KOBIET NA TEN TEMATPostanowiłam zadać także to pytanie na jednej z grup na facebook'u, aby pokazać Wam wizje innych kobiet w tym temacie. Zobaczcie ich odpowiedzi.Marta "Tak ogólnikowo to nie ma czegoś takiego jak "odpowiedni czas", każda kobieta jest inna, niektóre decydują się na dziecko jak mają ustabilizowaną sytuacje zawodową i finansową, niektóre decydują się bardzo młodo. Odchodzi się od stereotypów, że w ciążę najlepiej zajść do 35 roku życia. Nie ma wytycznych - każda decyduje o sobie. Szanuje decyzje kobiet, które w ogóle nie chcą mieć dzieci."

Anna "Wtedy kiedy jest się dostatecznie dojrzałym do podjęcia takiej odpowiedzialności na całe życie."

Nikola "Według mnie odpowiedni czas na dziecko jest wtedy, kiedy ma się stabilność finansową, żeby sprostać wymaganym zakupom w czasie ciąży, wizyty lekarskie itd. Kiedy ma się pewność, że jest ktoś kto ewentualnie pomoże, kiedy my nie damy rady."

Karolina "Nie ma odpowiedniego czasu... Żyjemy w takich czasach, że zawsze jest coś nie tak, a to praca, a to szkoła, a to kredyt, a to budowa domu itd itp.. Jak tak patrzę po sobie to chyba wiek, jeśli my kobiety nie będziemy stare to łatwiej nam będzie się przystosować do nowej sytuacji jaka jest bycie matką, ale z drugiej strony jeśli masz sobie zrobić dziecko w młodym wieku, a później nieumiejętnie wychować to lepiej odpuścić."

Natalia "(...) Wydaje mi się, że życie, nasze doświadczenia, koleje losu mają wpływ. Miałam 31 lat jak zaszłam w pierwszą ciąże i nie żałuje, że późno."

Adriana "Mam 22 lata, mój mąż 29. Oboje bardzo chcieliśmy już dziecko. Mamy dobrą pracę, a pół roku temu kupiliśmy mieszkanie. Nie było powodu, żeby dłużej czekać (...)."Także jak widzicie każda z nas ma indywidualne spojrzenie na to kiedy jest najlepszy czas na dziecko. Jestem bardzo ciekawa tego jak Wy podchodzicie do tej sprawy i czy zgadzacie się z którąś z wypowiedzi. Dajcie koniecznie znać w komentarzu!